Stare informatyczne przysłowie mówi o tym, że ludzie dzielą się na dwa typy – ci, którzy robią kopię zapasową, i ci, którzy będą ją robić. Brzmi nieco satyrycznie, jednak jest jak najbardziej prawdziwe. Z pewnością wielokrotnie przepadły tobie ważne dane. Jednej osobie zniknęły kontakty z Gadu-Gadu, drugiej zakładki z Firefoxa, a trzeciej świeżo napisana praca magisterska. Wszystkie osoby łączy brak wyznawania wyżej wymienionego przysłowia – o ważne dane trzeba po prostu dbać. W jaki sposób? Poprzez hostingi plików.
Hostingi plików kojarzą się głównie z nielegalnymi grami, filmami i innego typu warezem, ja jednak chciałbym skupić się na bardziej legalnej płaszczyźnie tych serwisów. Wiele z nich oferuje nam darmowe przechowywanie wielu Gigabajtów plików, kusi atrakcyjnymi darmowymi pakietami i innymi dodatkami. Postaram się przybliżyć tobie wskazówki, które pozwolą wybrać najlepszy hosting plików. Jaki hosting wybrać?
Przede wszystkim wystrzegaj się tak zwanych „krzaków”. Są to strony zarządzane nieprofesjonalnie, nikomu nieznane, i najczęściej upadające w ciągu kilku miesięcy od założenia. Wyszukując hosting plików musimy znaleźć serwis zaufany i pewny – tak, aby nasza kopia zapasowa przetrwała jak najdłużej.
Jeśli już znajdziesz kilka hostingów, przeczytaj dokładnie regulamin. Zwróć w szczególności uwagę, kiedy twoje konto może zostać wyłączone, czy usługodawca może bez pytania wykasować twoje pliki lub konto. Ważnym również jest sprawdzenie jak długo pliki będą przechowywane. W sieci istnieje wiele hostingów plików, które przechowują je na 30 dni, po czym usuwają.